Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

Artykuły

7 czerwca 2023

Zaproszenie do konsultacji dotyczących projektu Strategii Rozwoju Gminy Warka na lata 2023-2030

Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 225, 412 uchwałą nr XXI/143/20 Rady Miejskiej w Warce z dnia 28 lutego 2020 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Warka oraz uchwałą nr LXII/443/22 Rady Miejskiej w Warce z dnia 23 września 2022 r. w sprawie określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu Strategii Rozwoju Gminy Warka na lata 2023-2030, w tym trybu konsultacji.

zapraszam

sąsiednie gminy i ich związki, lokalnych partnerów społecznych i gospodarczych, mieszkańców Gminy Warka oraz Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie do zapoznania się z projektem
Strategii Rozwoju Gminy Warka na lata 2023-2030.

Czytaj więcej o: Zaproszenie do konsultacji dotyczących projektu Strategii Rozwoju Gminy Warka na lata 2023-2030
7 czerwca 2023

Budżecie Obywatelskim Mazowsza

Do 18 czerwca trwa głosowanie na projekty złożone w Budżecie Obywatelskim Mazowsza.

W podregionie żyrardowskim (obejmującym powiaty: grójecki, sochaczewski, żyrardowski) do głosowania zakwalifikowały się 23 projekty.

Zachęcamy do udziału!

Jak głosować?

  • prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Województwa Mazowieckiego;
  • w imieniu osoby małoletniej głosuje przedstawiciel ustawowy;
  • każdy uprawniony mieszkaniec może zagłosować tylko jeden raz;
  • każdy głosujący może zagłosować maksymalnie na 2 projekty: na jeden projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden projekt z puli podregionalnej. Głos oddany tylko na jeden projekt też jest ważny;
  • głosowanie jest prowadzone wyłącznie on-line i do oddania głosu konieczny jest telefon komórkowy. Głosowanie jest bezpłatne. Osobom nieposiadającym telefonu komórkowego Urząd zapewnia możliwość zagłosowania w punktach informacyjnych w siedzibie Urzędu i w delegaturach, z zachowaniem ograniczeń wynikających ze stanu epidemii. Osoby, które zechcą skorzystać z tej możliwości, prosimy o wcześniejsze umówienie się;
  • nie trzeba oddawać głosu na projekt z podregionu, w którym się mieszka. Można oddać głos na projekt z dowolnego podregionu;
  • wszystkie projekty należy wybrać w trakcie jednego głosowania! Jeśli zakończysz głosowanie, powrót do platformy i oddanie głosu na drugi projekt będzie niemożliwe;
  • po wybraniu projektów, w celu identyfikacji głosującego, poprosimy o wpisanie imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania (ograniczonego do nazwy miejscowości i powiatu) oraz numeru telefonu komórkowego;
  • na wskazany numer telefonu wyślemy SMS z kodem weryfikacyjnym. Jeden numer telefonu może posłużyć do głosowania dla maksymalnie trzech osób.

Szczegóły dotyczące złożonych projektów znajdują się na stronie www.bom.mazovia.pl w zakładce: projekty.

6 czerwca 2023

W długi weekend podróżuj taniej z biletem wycieczkowym KM

Długi weekend czerwcowy to czas, gdy wiele osób decyduje się na podróże pociągami. Wychodząc naprzeciw potrzebom pasażerów, w tym roku oferta Kolei Mazowieckich, bilet wycieczkowy, obowiązuje również w piątek, 9 czerwca. Oznacza to, że będzie można skorzystać z niej od środy 7 czerwca od godziny 18:00 do niedzieli 11 czerwca do 24:00.

Wyjazdy w okresie rozpoczynającym się od święta Bożego Ciała stanowią dla wielu osób przedsmak wakacyjnych podróży. Część z nich stawia w tym czasie również na odkrywanie lokalnych atrakcji. Koleje Mazowieckie, chcąc ułatwić swoim pasażerom poznawanie swojej „małej ojczyzny”, przedłużają ofertę biletu wycieczkowego, traktując piątek, 9 czerwca jako dzień wolny od pracy. Na podstawie biletu wycieczkowego można odbyć przejazd pociągiem KM w relacji do 200 km. Należy jednak pamiętać, że uprawnienie do korzystania z biletów wycieczkowych nie dotyczy przejazdów w I strefie KM i nie łączy się z innymi ofertami. Termin ważności biletu, niezależnie od odległości, wynosi 1 dzień.

Podczas długiego weekendu czerwcowego wiele osób wybiera aktywny wypoczynek w otoczeniu przyrody. Z tego względu spółka KM zachęca do odwiedzenia terenów należących do Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, z którym współpracuje w ramach akcji „Koleją do Natury”.

Czytaj więcej o: W długi weekend podróżuj taniej z biletem wycieczkowym KM
2 czerwca 2023

Ruszają ważne badania polskiego rolnictwa! Skorzystaj z formularza on-line

Od 1 czerwca do 14 sierpnia 2023 r. na terenie całego kraju zostaną przeprowadzone istotne dla polskiego rolnictwa badania statystyczne wśród wylosowanych gospodarstw rolnych. Tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni będzie można przekazać wymagane informacje przez Internet.

1 czerwca rozpoczną się dwa ogólnopolskie badania: zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych (formularz R-SGR) oraz badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (formularz R-ZW-S). Obowiązek udziału w danym badaniu ma każde wylosowane gospodarstwo rolne.

Ruszają ważne badania polskiego rolnictwa! Skorzystaj z formularza on-line

Czytaj więcej o: Ruszają ważne badania polskiego rolnictwa! Skorzystaj z formularza on-line
31 maja 2023

Czerwcowa korekta rozkładu jazdy

W związku z pracami modernizacyjnymi, prowadzonymi przez PKP PLK S.A., od niedzieli, 11 czerwca 2023 roku zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy pociągów Kolei Mazowieckich. Będzie ona obowiązywała do 2 września
2023 r. Największe zmiany związane będą z pracami na obu torach linii średnicowej podmiejskiej od 25 czerwca do 2 września 2023 r. Ruch pociągów w tym czasie będzie odbywał się linią dalekobieżną.

Część pociągów z kierunku wschodniego dojedzie do Warszawy Wschodniej bądź Warszawy Stadion. Z kolei niektóre pociągi z kierunku zachodniego rozpoczną lub skończą bieg na stacji Warszawa Zachodnia, Warszawa Główna lub Warszawa Gdańska.

Czytaj więcej o: Czerwcowa korekta rozkładu jazdy
29 maja 2023

Odbiór, transport i utylizacja płyt azbestowych z terenu Miasta i Gminy Warka

W dniu 18.05.2023r. Burmistrz Warki podpisał Umowę Nr 1797/23/OZ/DA
 na dofinansowanie w formie dotacji w wysokości 31804,92 zł na zadanie pn. „Odbiór, transport i utylizacja płyt azbestowych z terenu Miasta i Gminy Warka”

Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW wynosi 31804,92 zł, co łącznie stanowi 70% kosztu całego zadania.

Do realizacji powyższego zadania Urząd Miejski w Warce w drodze konkursu wyłonił firmę „Delta” Tomasz Wejman, ul. Kurowska 118, 24 – 130 Końskowola, która w 2023r. odbierze wyroby zawierające azbest z posesji położonych w: Warce, Piasecznie, Dębnowola, Podgórzycach, Starej Warce, Niwach Ostrołęckich, Krześniakowie, Klonowej Woli, Pilicy, Brankowie, Laskach, Ostrołęce, Nowych Biskupicach, Nowej Wsi, Gąskach, Gośniewicach, Murowance, Budy Opodżewskie, Palczewie Parcela, Michalczewie, Starych Biskupicach, Woli Palczewskiej, Magierowej Woli.

 

29 maja 2023

Dzień Dziecka z Kolejami Mazowieckimi

Jak co roku, 1 czerwca, dzieci i młodzież podróżujący pociągami Kolei Mazowieckich mogą liczyć na bardzo korzystną ofertę. W Międzynarodowy Dzień Dziecka pasażerowie do 16. roku życia będą mogli  bezpłatnie podróżować pociągami KM na podstawie dokumentu potwierdzającego ich wiek.

Wzorem lat ubiegłych, przewoźnik przygotował wyjątkowy prezent nie tyko dla dzieci, ale także dla ich opiekunów i rodziców. W ramach oferty specjalnej „Dzień Dziecka z KM" każdy pasażer, który nie ukończył jeszcze 16 lat, jest uprawiony do bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Mazowieckich. Musi jednak mieć przy sobie dokument potwierdzający wiek, np. legitymację szkolną, dowód osobisty, paszport czy książeczkę zdrowia.

Ofertę specjalną można łączyć ze stałą ofertą Kolei Mazowieckich, jaką jest Przejazd Rodzinny. Oznacza to, że rodzice bądź opiekunowie dziecka, podróżującego w tym dniu nieodpłatnie, mają możliwość skorzystania z ulgi 35% na podstawie biletu jednorazowego.

Szczegółowe informacje na temat oferty znajdują się na stronie: https://www.mazowieckie.com.pl/pl/strefa-podroznych/dzien-dziecka-z-km-6

Kontakt dla mediów:

Donata Nowakowska, Rzecznik prasowy „Kolei Mazowieckich – KM” sp. z o.o.
e-mail: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl, tel. 22 47 37 551         
www.mazowieckie.com.pl

19 maja 2023

Informacja o możliwości składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku wystąpienia przymrozków wiosennych

W związku z wystąpieniem na terenie Gminy Warka, niekorzystnego zjawiska atmosferycznego – przymrozki wiosenne w dniu 8 maja 2023 r., Burmistrz Warki informuje o możliwości składania wniosków o  oszacowanie szkód powstałych w gospodarstwach rolnych.

Wniosek o oszacowanie szkód (dostępny na stronie internetowej lub w Urzędzie Miejskim w Warce) można składać w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Warce w dniach od 22 maja do 26 maja 2023 r., wraz z kserokopią wniosku złożonego do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o przyznanie płatności obszarowych na bieżący rok oraz kserokopią ubezpieczenia upraw (jeśli były ubezpieczone).

Czytaj więcej o: Informacja o możliwości składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku wystąpienia przymrozków wiosennych
19 maja 2023

Trwa nabór wniosków w ramach pilotażowego programu "Aktywny samorząd"

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grójcu informuje, że do dnia 31 sierpnia 2023 r. trwa nabór wniosków w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd”.

Nabór wniosków odbywa się tradycyjnie w formie papierowej oraz elektronicznie, poprzez dedykowany System Obsługi Wsparcia:
• w ramach Modułu I - od dnia 1 marca 2023 r. - do dnia 31 sierpnia 2023 r.
• w ramach Modułu II – od dnia 1 września 2023 r. do 10 października 2023 r. dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2023/2024.

Wnioski dostępne są pod adresem: http://pcpr.grojec.pl/info/zawartosc/83/ lub po zalogowaniu się na dedykowany do obsługi programu System Obsługi Wsparcia.


Zachęcamy do skorzystania z bezobsługowej formy ubiegania się o dofinansowanie za pośrednictwem nowoczesnej platformy - Systemu Obsługi Wsparcia.
Dostęp do systemu jest nieodpłatny a do złożenia wniosku wymagane jest jedynie założenie konta na platformie oraz posiadanie narzędzia autoryzacyjnego w postaci profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.