Rzeczpospolita Polska Unia Europejska

Cyberbezpieczeństwo

Realizując zadania wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczenstwa przekazujemy Państwu informacje pozwalające na zrozumienie zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz porady jak skutecznie stosować sposoby zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami.

Cyberbezpieczeństwo – zgodnie z obowiązującymi przepisami to „odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy” (art. 2 pkt 4) Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 1560).

 

Artykuły

20 lutego 2023

CSIRT NASK ostrzega przed e-mailami podszywającymi się pod portal Biznes.gov.pl

Wróciła kampania phishingowa w której cyberprzestępcy rozsyłają e-maile z zainfekowanym załącznikiem informujące o rzekomym powiadomieniu oczekującym w serwisie Biznes.gov.pl.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK (CERT Polska) ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod oficjalny portal Biznes.gov.pl.

 

Czytaj więcej o: CSIRT NASK ostrzega przed e-mailami podszywającymi się pod portal Biznes.gov.pl
3 lutego 2023

CSIRT NASK ostrzega przed kampanią e-mailową podszywającą się pod Ministerstwo Zdrowia!

Ostrzegamy przed nowym wariantem kampanii phishingowej wyłudzającej dane do logowania. Tym razem cyberoszuści wykorzystują wizerunek Ministerstwa Zdrowia i usługę e-recepta.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK (CERT Polska) ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które wykorzystują wizerunek Ministerstwa Zdrowia.

Czytaj więcej o: CSIRT NASK ostrzega przed kampanią e-mailową podszywającą się pod Ministerstwo Zdrowia!
31 stycznia 2023

CSIRT NASK ostrzega przed kolejną kampanią phishingową podszywającą się pod instytucje publiczne!

Tym razem do zdobycia zaufania swych ofiar cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek Krajowej Administracji Skarbowej. W treści e-maila kuszą automatycznym zwrotem podatku.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK (CERT Polska) ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które wykorzystują wizerunek Krajowej Administracji Skarbowej. 
W wiadomościach e-mail cyberprzestępcy informują o możliwości zwrotu podatku. Przesłany link prowadzi do fałszywej strony wyłudzającej dane uwierzytelniające do bankowości internetowej.

Czytaj więcej o: CSIRT NASK ostrzega przed kolejną kampanią phishingową podszywającą się pod instytucje publiczne!
27 grudnia 2022

CSIRT NASK ostrzega przed kolejną kampanią phishingową podszywającą się pod instytucje publiczne!

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów oraz Krajową Administrację Skarbową i rozsyłają SMS-y z informacją o możliwości sprawdzenia wysokości wypłaty.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK ostrzega przed kampanią phishingową wykorzystującą wizerunek Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej. 

Czytaj więcej o: CSIRT NASK ostrzega przed kolejną kampanią phishingową podszywającą się pod instytucje publiczne!
14 listopada 2022

NASK ostrzega przed kampanią phishingową wykorzystującą wizerunek sklepów Żabka

Cyberoszuści wysyłają SMS-y o rzekomej wygranej kuponu z linkiem prowadzącym do strony wykorzystującej wizerunek sklepów Żabka.

Zdjęcie fałszywego sms Otrzymałeś kupon na zakupy od Żabka https://tinyurl.com/44w8hjsf

CSIRT NASK - Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego ostrzega przed najnowszą kampanią cyberoszustów, która polega na rozsyłaniu fałszywych wiadomości SMS informujących o rzekomej wygranej bonu o wartości 2000 zł, który można zrealizować w sklepach Żabka. 
    

UWAGA to próba oszustwa! 
Otrzymałeś kupon na zakupy od Żabka https://tinyurl.com/44w8hjsfość...

 

Czytaj więcej o: NASK ostrzega przed kampanią phishingową wykorzystującą wizerunek sklepów Żabka
10 października 2022

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ang. European Cyber Security Month - ECSM). Ogólnoeuropejska kampania organizowana jest przez Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) z inicjatywy Komisji Europejskiej. Więcej o inicjatywie znajduje się w artykule: Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa.

W tym roku organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na zjawisko phishingu (jakie formy przyjmuje, jak się przed nim chronić i co zrobić, jeśli staniemy się ofiarą cyberoszustów), a także na zagrożenia związane z atakami typu ransowmare.

Polska również włącza się w akcję ze swoimi wydarzeniami. Planowane inicjatywy i wydarzenia znajdują się na stronie: https://bezpiecznymiesiac.pl/. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa!

20 września 2022

Nie daj się złowić - nie klikaj bez zastanowienia!

Sensacyjne i szokujące nagłówki bardzo często przykuwają naszą uwagę. Jednak należy pamiętać, że kontrowersyjne treści, przypominające nagłówki artykułów prasowych, zamieszczane zwłaszcza na portalach społecznościowych, bardzo często są w rzeczywistości stronami phishingowymi, mającymi na celu przejęcie profili społecznościowych i wykorzystanie ich do przestępczego procederu.

Nie daj się złowić, nie klikaj bez zastanowienia
Czytaj więcej o: Nie daj się złowić - nie klikaj bez zastanowienia!