Pomoc dla Ukrainy

Cyberbezpieczeństwo

Realizując zadania wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczenstwa przekazujemy Państwu informacje pozwalające na zrozumienie zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz porady jak skutecznie stosować sposoby zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami.

Cyberbezpieczeństwo – zgodnie z obowiązującymi przepisami to „odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy” (art. 2 pkt 4) Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 1560).

 

Artykuły

14 listopada 2022

NASK ostrzega przed kampanią phishingową wykorzystującą wizerunek sklepów Żabka

Cyberoszuści wysyłają SMS-y o rzekomej wygranej kuponu z linkiem prowadzącym do strony wykorzystującej wizerunek sklepów Żabka.

Zdjęcie fałszywego sms Otrzymałeś kupon na zakupy od Żabka https://tinyurl.com/44w8hjsf

CSIRT NASK - Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego ostrzega przed najnowszą kampanią cyberoszustów, która polega na rozsyłaniu fałszywych wiadomości SMS informujących o rzekomej wygranej bonu o wartości 2000 zł, który można zrealizować w sklepach Żabka. 
    

UWAGA to próba oszustwa! 
Otrzymałeś kupon na zakupy od Żabka https://tinyurl.com/44w8hjsfość...

 

Czytaj więcej o: NASK ostrzega przed kampanią phishingową wykorzystującą wizerunek sklepów Żabka
10 października 2022

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ang. European Cyber Security Month - ECSM). Ogólnoeuropejska kampania organizowana jest przez Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) z inicjatywy Komisji Europejskiej. Więcej o inicjatywie znajduje się w artykule: Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa.

W tym roku organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na zjawisko phishingu (jakie formy przyjmuje, jak się przed nim chronić i co zrobić, jeśli staniemy się ofiarą cyberoszustów), a także na zagrożenia związane z atakami typu ransowmare.

Polska również włącza się w akcję ze swoimi wydarzeniami. Planowane inicjatywy i wydarzenia znajdują się na stronie: https://bezpiecznymiesiac.pl/. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa!

20 września 2022

Nie daj się złowić - nie klikaj bez zastanowienia!

Sensacyjne i szokujące nagłówki bardzo często przykuwają naszą uwagę. Jednak należy pamiętać, że kontrowersyjne treści, przypominające nagłówki artykułów prasowych, zamieszczane zwłaszcza na portalach społecznościowych, bardzo często są w rzeczywistości stronami phishingowymi, mającymi na celu przejęcie profili społecznościowych i wykorzystanie ich do przestępczego procederu.

Nie daj się złowić, nie klikaj bez zastanowienia
Czytaj więcej o: Nie daj się złowić - nie klikaj bez zastanowienia!