Rzeczpospolita Polska Unia Europejska

Cyberbezpieczeństwo

Realizując zadania wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczenstwa przekazujemy Państwu informacje pozwalające na zrozumienie zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz porady jak skutecznie stosować sposoby zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami.

Cyberbezpieczeństwo – zgodnie z obowiązującymi przepisami to „odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy” (art. 2 pkt 4) Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 1560).

 

Artykuły

22 września 2023

UWAGA na fałszywe wiadomości SMS podszywające się pod ,,mObywatela”

Na telefony Polaków wysyłane są fałszywe SMS-y od nadawcy “mOBYWATEL”. Nie klikaj w link podany w wiadomości. To może być oszustwo.

 

 Źródło: https://www.gov.pl/

19 września 2023

CSIRT NASK ostrzega przed fałszywymi wiadomościami o przyznaniu dodatku mieszkaniowego

Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z linkiem, który kieruje na strony podszywające się pod portal gov.pl. Celem oszustów są dane logowania do bankowości elektronicznej.

 Źródło: https://www.gov.pl/
18 września 2023

Oszuści podszywają się pod Urząd Ochrony Danych Osobowych

Przestępcy dzwonią na losowe numery telefonów i podają się za pracowników Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO). W rozmowach informują o rzekomym wycieku danych.

 
 
12 września 2023

CSIRT NASK ostrzega: Cyberprzestępcy podszywają się pod Urząd Zamówień Publicznych

Internetowi oszuści wykorzystują wizerunek instytucji publicznej i wysyłają e-maile z nieprawdziwymi informacjami. W załączniku znajduje się złośliwe oprogramowanie GuLoader.

 Źródło: https://www.gov.pl/

22 sierpnia 2023

CSIRT NASK ostrzega przed fałszywymi e-mailami

CSIRT NASK ostrzega

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK (CERT Polska) ostrzega przed kampanią e-mailową mającą na celu zainfekowanie komputerów szkodliwym oprogramowaniem z rodziny Remcos.
Cyberoszuści wykorzystują wizerunek Banku PEKAO S.A. i wysyłają fałszywe wiadomości e-mail z informacją o otrzymaniu przelewu. Wiadomość zawiera załącznik, w którym znajduje się rzekome potwierdzenie wpłaty.

Zdjęcie fałszywej wiadomości e-mail z logo Banku PKO S.A i rzekomym załącznikiem Pekao Potwierdzenie przelewu. Na zdjęciu czerwony napis oszustwo

 

 Źródło: https://www.gov.pl/

10 sierpnia 2023

NASK ostrzega: oszuści próbują przejmować konta Microsoft Office

Narasta kampania phishingowa, w której oszuści dążą do przejęcia danych logowania do konta Microsoft Office - informuje NASK.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

10 sierpnia 2023

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega: Uważaj na selfie z Barbie!

Dostępne w sieci aplikacje pozwalające użytkownikom zmienić swoje zdjęcie i przeobrazić się w kultowe lalki Barbie mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa Twoich danych. Dowiedz się, dlaczego.

Źródło: https://www.gov.pl

10 sierpnia 2023

CSIRT NASK ostrzega: Cyberprzestępcy podszywają się pod Straż Graniczną

Przestępcy podszywają się pod Straż Graniczną i grożą wystawieniem listu gończego. Dowiedz się, jak nie dać się nabrać.

Źródło: https://www.gov.pl/

8 sierpnia 2023

CSIRT KNF ostrzega przed fałszywymi stronami serwisów streamingowych

Kolejna kampania mająca na celu wyłudzanie danych skierowana jest wobec użytkowników popularnych serwisów streamingowych, pod które podszywają się cyberprzestępcy.

 

Źródło: https://www.gov.pl/

1 sierpnia 2023

CSIRT KNF ostrzega przed kolejnymi stronami wyłudzającymi dane

Fałszywe strony podszywające się pod Prime Video & Amazon Studios

Przygotowane przez oszustów fałszywe strony podszywają się pod portal Prime Video & Amazon Studios. Oszuści na niebezpiecznych stronach informują użytkowników o konieczności zaktualizowania swoich danych. 

 

Źródłó: https://www.gov.pl/