Urząd Miejski w Warce

Grójeccy strażacy przypominają

15 listopada 2018

Okres jesienno- zimowy i związany z nim spadek temperatur wymusza konieczność dogrzewania naszych mieszkań i domów. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z faktu, iż nieodpowiedzialne korzystanie z urządzeń ogrzewczych może nieść ze sobą zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników lokali mieszkalnych.  Aby podnieść świadomość społeczną na temat zagrożeń oraz zmniejszyć liczbę poszkodowanych w pożarach i zatruć tlenkiem Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu włączyła się w ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną PSP pod nazwą „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

Każdego roku w Polsce powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów w obiektach mieszkalnych oraz kilka tysięcy zdarzeń, w których  dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Choć sezon grzewczy trwa od niedawna, w powiecie grójeckim doszło już do 9 pożarów związanych z używaniem urządzeń grzewczych. Niestety w wyniku tych zdarzeń jedna osoba poniosła śmierć a 3 zostały ranne. Straty materialne oszacowane zostały blisko 300 tysięcy złotych. Większości tych zdarzeń można było uniknąć przestrzegając elementarnych zasad bezpieczeństwa pożarowego do których należą :

Grójeccy strażacy jak co roku rekomendują także wyposażenie mieszkań, kotłowni a także łazienek z zainstalowanymi piecykami gazowymi w czujki dymu i tlenku węgla. Urządzenia te w porę ostrzegą domowników głośnym sygnałem akustycznym w przypadku niebezpieczeństwa pożaru czy wydobywania się tlenku węgla. Przypominamy, że czad nie jest wyczuwalny żadnym ze zmysłów człowieka, dlatego jest tak niebezpieczny. Koszt zakupu czujki wynosi kilkadziesiąt złotych, lecz inwestycja ta może ocalić życie i zdrowie całych rodzin.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Czad

  Czad

 • Powiększ zdjęcie Czad - objawy

  Czad - objawy

 • Powiększ zdjęcie Dym

  Dym

 • Powiększ zdjęcie Dym

  Dym