Urząd Miejski w Warce

Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia

23 stycznia 2018

Uwaga: z dniem 1 stycznia 2018 r. weszły w życie zmiany w przepisach ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia instytucjach rynku pracy dotyczące m.in. powierzania pracy na podstawie oświadczeń. Obowiązujące obecnie zasady przedstawiono poniżej.

Jednocześnie rok 2018 r. będzie rokiem przejściowym, kiedy nowy i stary system będą funkcjonowały równolegle, tj. możliwe będzie wykonywanie pracy na podstawie „nowego" i „starego" (zarejestrowanego w 2017 r.) oświadczenia. Na podstawie oświadczenia zarejestrowanego w 2017 r. wykonywanie pracy we wszystkich sektorach gospodarki (czyli także prace sezonowe) będzie możliwe do 31 grudnia 2018 r. Ubieganie się o wizę w związku z zarejestrowanym „starym" oświadczeniem jest możliwe do 31 października 2018 r.

Co to jest procedura uproszczona?

Procedura uproszczona, nazywana także "procedurą oświadczeniową" pozwala obywatelom jednego z 6 państw: Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy wykonywać pracę w Polsce przez 6 miesięcy w okresie 12 następujących po sobie miesięcy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Warunkiem wykonywania pracy w ramach procedury uproszczonej jest wpisanie przez powiatowy urząd pracy oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, oraz posiadanie przez cudzoziemca dokumentu potwierdzającego tytuł pobytowy w RP, który uprawnia do wykonywania pracy na terytorium RP.


Procedura powierzenia pracy na podstawie oświadczenia

Pracodawca składa oświadczenie w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce pobytu stałego - siedziba dotyczy osób prawnych, a pobyt stały osób fizycznych. (druk oświadczenia – patrz wzory dokumentów)
Wypełniając oświadczenie, należy wpisać, m.in.: dane pracodawcy, dane cudzoziemca, którego zamierza się zatrudnić, datę rozpoczęcia  i okres wykonywania pracy, rodzaj umowy będącej podstawą wykonywania pracy, wysokość wynagrodzenia brutto, podklasę Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej, zawód i miejsce wykonywania pracy. Proszę pamiętać, że oświadczenia są rejestrowane w przypadku podklas PKD niewymienionych w: [url=6223586]rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca

UWAGA: wzór oświadczenia jest określony w rozporządzeniu i nieco się różni od stosowanych w poprzednich latach.
Odrębny wzór jest przewidziany, gdy podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi jest agencja pracy tymczasowej
Wzory dokumentów dostępne poniżej (na dole artykułu)

Informacje na temat pozostałych obowiązków związanych z powierzeniem pracy cudzoziemcowi można znaleźć tutaj
 

Kontynuacja pracy cudzoziemca, który pracował na podstawie oświadczenia

Jeżeli po upływie 3 miesięcy zatrudnienia cudzoziemca na podstawie umowy o pracę zgodnie z oświadczeniem pracodawca złoży wniosek  o wydanie zezwolenia na pracę na tym samym stanowisku, zezwolenie wydawane jest w trybie uproszczonym, tj. z pominięciem tzw. testu rynku pracy. W takim przypadku cudzoziemiec będzie mógł również legalnie wykonywać pracę na rzecz ww. pracodawcy w okresie oczekiwania na decyzję w sprawie zezwolenia na warunkach nie gorszych niż określone w oświadczeniu. Z powyższego rozwiązania można korzystać tylko wtedy, gdy praca cudzoziemca na rzecz ww. podmiotu była i nadal będzie wykonywana na podstawie umowy o pracę.
 

Zliczanie okresów wykonywania pracy na podstawie oświadczenia

Okres wykonywania pracy przez cudzoziemca nie może przekraczać 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, niezależnie od liczby pracodawców powierzających mu pracę na podstawie oświadczenia. Przy zliczaniu okresów wykonywania pracy na podstawie oświadczenia pod uwagę będą brane okresy, na jakie oświadczenie zostało zarejestrowane. Dzięki centralnemu systemowi ewidencji widoczne będą oświadczenia, które zostały zarejestrowane w innych urzędach.

Jeżeli pracodawca nie wypełni obowiązków informacyjnych o podjęciu lub niepodjęciu przez cudzoziemca pracy, stosuje się domniemanie co do terminu podjęcia pracy (że praca była wykonywana od dnia wskazanego przy wpisaniu oświadczenia do ewidencji), chyba że z okoliczności wynika, że było inaczej, np. cudzoziemiec wjechał na terytorium RP później i jest to poświadczone pieczęcią w paszporcie.

W przypadku, gdy cudzoziemiec wcześniej zakończy pracę, warto poinformować o tym urząd pracy, inaczej jako okres wykonywania pracy przyjęty będzie cały okres ważności oświadczenia. Informację w urzędzie pracy może złożyć zarówno pracodawca, jak i cudzoziemiec.
 

Agencje pracy tymczasowej

Dla agencji pracy tymczasowej przewidziano odrębny wzór oświadczenia w przypadku, gdy cudzoziemiec będzie wykonywał pracę w charakterze pracownika tymczasowego. Wprowadzono również możliwość zmiany pracodawcy użytkownika bez konieczności rejestracji nowego oświadczenia, jeżeli warunki pracy, z wyjątkiem miejsca wykonywania pracy, nie uległy zmianie.
 

Sytuacje, w których nie jest wymagane uzyskanie nowego oświadczenia:

Wzory dokumentów 

  1. Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
  2. Oświadczenie podmiotu działającego jako agencja pracy tymczasowej o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w charakterze pracownika tymczasowego
  3. Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi dotyczące okoliczności, o których mowa w art. 88z ust. 5 pkt 1-6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Ulotka dla pracodawców- Jak zatrudnić cudzoziemca?